+420 737 211 548 | objednavky@brased.cz POTŘEBUJETE PORADIT S OBJEDNÁVKOU? ZAVOLEJTE NÁM!
Vaše objednávka
 
Košík je prázdný.

Vyhrajte nákupem podlahy 100 000 Kč Plánovač podlah Plánovač vinylové podlahy Objectflor Plánovač podlahy Project Floors Konfigurátor podlah Forbo Flotex

Jak zvolit správnou podlahu?

Porovnejte vinyl a laminát ryze prakticky:

Odolnost podlahy vůči vlhkosti a vodě

Vinylová podlaha je nenasákavá a má snadnou bezrizikovou údržbu.

Laminát se po krátké době působení vlhka nebo vody trvale deformuje. Není vhodný do prostorů se zvýšeným rizikem výskytu vody (například do kuchyně pod ledničku, myčku, dřez a odpad; nevyhovuje ani v domácnostech s dětmi a domácími mazlíčky a ohrožena je i při zalévání květin). Po haváriích s vodou se většinou musí vyměnit celá podlaha.  

 

Odolnost vůči poškození

Rozdíl je znatelný už jen při porovnání zátěžové třídy. Správně zvolená vinylová podlaha bez problémů zvládá i zátěž ve třídě 43, což pro lepší představu přibližuje provoz v nákupních centrech, na vytížených schodištích, ve vstupních halách, lehkém průmyslu či službách.

Nášlapná ochranná vrstva dosahuje na vinylové podlaze 0,3 – 1 mm, u lamina je to 0,3 – 1 mm v závislosti na typu.

I pro běžný chod domácnosti je vinylová podlaha vhodnější. Odolává pádům hraček nebo nádobí a nedochází k vyštípnutí vzoru jako u laminátu, kde je přímo na povrchu.  

 

Opravitelnost podlahy

Zatímco u vinylové podlahy stačí vyměnit dílec, u laminátu je třeba podlahu rozebrat až k poškozenému místu. To zahrnuje stěhování, rozmontování nábytku nebo dokonce kuchyňské linky… U lamina může dojít k poškození zámků a takový dílec už potom není možné znovu použít. Velmi pravděpodobné je i to, že dílce už nebudou sedět jako předtím, protože během užívání dochází k jejich deformaci.

Z toho vychází vyšší náklady při opravě laminátové podlahy a kvůli komplikovanosti také vyšší časová náročnost.

 

Hlučnost

Designová vinylová podlaha má několikanásobně lepší akustické vlastnosti oproti laminátu. Hluk se nešíří do místnosti ani konstrukce budovy. Vyzkoušet to můžete i sami – stačí nechat spadnout na zem svazek klíčů.

Pod laminátovou podlahu se k tomuto účelu pokládá akustická podložka. To není u vinylové podlahy a je to další položka, kterou není třeba pořizovat. Znamená to úsporu peněz a snadnější montáž podlahy. Účinnost podložky pod laminátovou podlahu není  příliš výrazná.

Pokud vám záleží na dobrých sousedských vztazích nebo jen chcete mít klid, tak je vinylová podlaha rozhodně lepší variantou.  

 

Podlahové topení

Vinyl má 2× až 4× menší tepelný odpor než laminát. To znamená rychlejší prohřátí prostoru a hlavně úsporu peněz.

Vinyl je proti laminátu rozměrově stabilnější a pocitově teplejší. Topné období tak bude kratší a navíc se sníží i teplota vyhřívání.  

 

Další výhody vinylové podlahy

  • Nejsou potřeba dilatace. Nejsou tak potřeba přechodové ani masivní soklové lišty. Výsledkem jsou nižší náklady a estetický vzhled.
  • Přirozený měkký došlap šetří pohybový aparát
  • Místo řezání lamina čekejte relativně čistou montáž. Nevzniká prach a žaluzie, světla i podhledy zůstanou čisté.
  • Nižší náklady čekejte i při přesunu materiálů. Jsou lehčí a mají menší objem. To znamená úsporu času, cest a nákladů.
  • Montáž podlahy v celku – není třeba technologická pauza mezi montáží podlahoviny, obložek a soklů. Vše probíhá současně.
  • Na rozdíl od laminátu nedochází k deformacím vlivem vyšší hmotnosti nábytku.
  • Vinyl není choulostivý na relativní vlhkost vzduchu. U laminátu dochází vlivem změn v létě a v zimě ke vzniku spár. Po instalaci laminátové podlahy je potřeba, aby byl prostor obydlený a docházelo k cirkulaci vzduchu a nedošlo k „zapaření,“ které má na svědomí deformaci lišt. Není proto vhodný pro novostavby určené k pronájmu.
×